10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

این روز ها روش های خرید و فروش کالا ها، تفاوت های بسیاری با گذشته دارد. مکانیسم جدیدی به نام خرید اینترنتی،  به تازگی وارد بازار های خرید و فروش اقلام مصرفی مردم شده است که روند مبادلات را با تغییراتی همراه کرده است. سایت دیانا کالا در این نوشتار به ارائه نکاتی در راستای خریدی موثر و مناسب در سایت ها می پردازد. پیش از این که به خرید اینترنتی  و نکات آن بپردازیم، بهتر است که نکات کلی خرید به ویژه خرید محصولات و لوازم خانگی را با هم بررسی کنیم.

خرید اینترنتی

خرید اینترنتی و دلایل گسترش آن

جمعیت کره زمین رو به افزایش است، از این رو نیاز به محصولات و اقلام غذایی، پوشاک، لوازم خانگی و … نیز در بین افراد بیش تر از پیش احساس می شود. برای ارائه خدمات ساده تر به این جمعیت وسیع، سایت های مختلف اینترنتی به ارائه این محصولات می پردازند و سرعت خرید و فروش و مبادلات را بیش تر کرده اند. با وجود تمام مزیت هایی که خرید اینترنتی  برای ما به همراه دارد، برخی موارد و پارامتر ها نیز می توانند در این  نوع خرید، دردسر هایی ایجاد کنند. در حال حاضر هزاران سایت اینترنتی به فروش و ارائه خدمات و کالا های مختلف می پردازند.

اما آیا همه این سایت ها معتبر هستند و می توان با اطمینان خاطر به خرید از آن ها پرداخت؟! طبیعتا پاسخ خیر است. به همین سبب در این جا به ده نکته اساسی در خرید اینترنتی می پردازیم.

نماد اعتماد و اطمینان الکترونیکی

یکی از نشانه های یک سایت معتبر، وجود نماد اعتماد الکترونیکی است که از سوی وزارت توسعه تجارت الکترونیکی به برخی از سایت های قانونی اعطا می شود. با مشاهده چنین نمادی می توانید به اعتبار آن سایت و فروشندگان آن اطمینان کنید. فروشندگان اینترنتی که این نماد ها را دریافت می کنند، باید هر سال یک بار این نشان الکترونیکی زا تمدید کنند. برای مشاهده این نشان ، باید به انتهای سایت مربوطه مراجعه کنید. این نشان، با رنگ آبی و با نام گرافیکی نماد، طراحی شده و نقطه های آن به رنگ طلایی هستند.

توجه به ضمانت نامه های تعویض

گارانتی هایی که برای خرید و فروش محصولات در نظر گرفته می شوند، می توانند تعیین کننده اعتبار آن خرید باشند. برخی از مراکز اینترنتی خرید، به مشتری این اطمینان را می دهند که در صورت عدم رضایت با ارائه دلایل مناسب، می توانند محصول مورد نظر را پس فرستاده و آن را تعویض کنند. از این گذشته در صورت وجود هر مشکلی در محصول، فروشنده متعهد می شود که محصول را پس گرفته و هزینه آن را نیز به مشتری بازگرداند. این ویژگی سبب می شود که هزینه های شما به هدر نرود و پول خود را صرف محصولاتی با کیفیت کنید. اگر کالای شما خراب باشد، نمی توانید هیچ استفاده ای از آن بکنید! پس وجود ضمانت های تعویض بسیار اهمیت میابد.

امکان پرداخت درب منزل

شما با استفاده از این ویژگی می توانید، محصول مورد نظر را درب منزل دریافت کرده و مشخصات آن را به خوبی بررسی کرده و سپس هزینه آن را به مامور پست مربوطه تحویل دهید.

وجود پیشوند های URL در پرداخت آنلاین

در فرایند خرید اینترنتی، باید به کد های URL وب سایت مربوطه دقت داشته باشید. وجود آن، به این معناست که سایت از نظر پرداخت اینترنتی، دارای امنیت است. اگر چنین نشانه هایی در سایت مورد نظر شما وجود نداشته باشد، سایت اعتبار کافی برای پرداخت هزینه نخواهد داشت. و ممکن است، از سوی سودجویانی طراحی شده باشد که وجه را از شما دریافت کند ولی کالایی را به دست شما نرساند و در قبال آن مسئولیتی نیز نخواهد داشت. گاها نیز در برخی وب سایت های کلاهبرداری، در حین خرید، اطلاعات کارت شما را برداشت کرده و از آن سو استفاده می کنند.

به همین سبب توصیه می شود که از کامپیوتر برای خرید اینترنتی استفاده کنید که این نشانه را به خوبی در آن مشاهده کنید.

خرید از وب سایت های معتبر

اگر قصد خرید اینترنتی دارید، بهتر است از سایت های آشنا استفاده کنید. آسیب های خرید اینترنتی، همیشه شامل حال کسانی شده است که از فروشگاه های بی نام و نشان خرید می کنند.

پس از خرید، اسکرین شات فراموش نشود!

به دلایل مختلفی، ممکن است، سفارش شما به درستی به دستتان نرسند. مدلی که به دستتان می رسد، با سفارش شما تطابق نداشته باشد. رنگ آن با سفارش شما مغایرت داشته باشد. به همین سبب توصیه می شود که در حین خرید، از مشخصات محصولات مورد نظر خود اسکرین شات بگیرید تا در صورتی که مشخصات محصول، با کالایی که برای شما ارسال شده است، تفاوتی داشته باشد، با فروشنده تماس گرفته و اسکرین شات خرید خود را برای وی ارسال کنید و خواستار تعویض آن شوید.

اهمیت خاموش کردن کامپیوتر پس از خرید…

پس از این که خرید اینترنتی خود را انجام دادید، باید کامپیوتر و سیستم خود را خاموش کنید، چرا که برخی هکر ها و افراد سودجو، در صدد هستند که اطلاعات بانکی شما را هک کرده و از آن سو استفاده کنند. همچنین محتویات دیگر سیستم عامل شما نیزممکن است از این طریق، به دست هکر ها بیافتد.

خرید اینترنتی از سایت

از رمز دوم خود محافظت کنید

رمز های دوم خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید و برای خرید اینترنتی از کسانی که به آن ها اطمینان ندارید، کمک نخواهید. همچنین به آیدی های ایمیل ناشناس توجهی نکرده و اطلاعات خود را هرگز در اختیار آن ها نگذارید و حتی این ایمیل های مشکوک را باز نکنید. پرداخت هزینه ها را فقط در درگاه های بانکی معتبر با پیشوند های HTTP , URL  انجام دهید.

استفاده از رمز پویا

در سال های اخیر، به سبب گسترده شدن جرایم اینترنتی، از نوعی رمز های بانکی یک بار مصرف رونمایی شده است که تا حد بسیار زیادی از کلاهبرداری در حین خرید اینترنتی، جلوگیری می کند. دریافت این رمز های پویا کار بسیار ساده ای است. رمز های دوم، امروزه منقضی شده اند و تمام مشتریانی  که قصد خرید اینترنتی دارند، باید از رمز های پویا و یا یک بار مصرف استفاده نمایند.

عدم خرید کالا ها با هزینه نامعقول

به ارزانی های بی دلیل اعتماد نکنید! گاهی برخی از سایت های کلاهبرداری برای جلب توجه افراد و سو استفاده از تعداد نفرات بیش تر و دریافت هزینه های بیشتر، اقلام خود را با قیمت های کم تری ارائه می دهند. به همین سبب پیش از خرید به استعلام قیمت های کالای مربوطه بپردازید. امکان ندارد که یک لوازم خانگی و برقی، با اختلاف قیمت های بیش تر از 1 میلیون تومان در چند سایت مختلف ارائه شود!

سخن پایانی…

خرید اینترنتی  نیز مانند هر فرایند تجاری دیگری، مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. برای خریدی امن، توصیه می شود، نکاتی که در این نوشتار از سایت دیانا کالا ارائه شد را مد نظر قرار دهید تا محصولاتی اصل و با کیفیت را خریداری کنید. برای جلوگیری از سو استفاده های فضای مجازی، باید سایت های مناسبی را برای خرید خود مد نظر قرار دهید. می توانید در این خصوص از تجربیات افرادی که پیش تر از این سایت ها خرید کرده اند، استفاده کنید.

جهت اطلاع از تخفیف های سایت دیاناکالا و دریافت کد تخفیف به اینستاگرام و تلگرام ما مراجعه کنید.

سوالی دارید؟