10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

10 نکته مهم قبل از خرید اینترنتی

افزایش کسب و کار های اینترنتی و فروش غیر حضوری به خصوص در عصر کرونا، سبب شده است تا مصرف کنندگان، در حالی که در خانه نشسته اند، محصول مورد نیاز را انتخاب کرده و آن را سفارش دهند. خرید اینترنتی نسبت به گذشته افزایش بسیاری پیدا کرده است. اما نکاتی وجود دارد که آگاهی از آن ها سبب می شود خرید امن تری داشته باشید. با ما در بارانو شاپ همراه باشید تا با این روش ها آشنا شوید.

خرید اینترنتی

توجه به شکل سایت فروشگاه در هنگام خرید اینترنتی

یک سایت فروشگاهی معتبر، دارای ویژگی هایی است که در قدم اول باعث جذب کاربر می شود و کاربر را راغب می کند تا در سایت بماند از محصولات بازدید کند. یک سایت فروشگاهی فعال، دارای محصولات زیادی در صفحه خود است و قیمت و عکس های به روز شده ای دارد. معمولا کاربرانی که خرید می کنند در صورت رضایت یا عدم رضایت، پیشنهاد خود را در زیر محصول کامنت می کنند.

توجه داشته باشید که سایتی که قرار است از آن خرید کنید، این ویژگی ها را داشته باشد. در غیر این صورت احتمال دارد، فرد تازه کار بوده و با قرار دادن چند محصول در یک سایت قلابی، قصد اخاذی و کلاهبرداری داشته باشد.

اگر می خواهید خرید اینترنتی را از صفحات مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام انجام دهید، سعی کنید فروشنده را بشناسید. مدتی صفحه فروش را تحت نظر داشته باشید. فروشندگان این صفحات معمولا کد مرسوله ی و یا رضایت مشتریان را در صفحات قرار می دهند و فعالیت زیادی در پیج دارند. افراد متقلب و کلاهبردار معمولا نام صفحه ی خود را هر چند روز یکبار تغییر می دهند تا بتوانند بر روی خلافشان سرپوش بگذارند.

توجه به نماد اعتماد الکترونیکی در هنگام خرید اینترنتی

اعتماد الکترونیکی و یا اینماد، نمادی است که کشور ایران به سایت های معتبر و قانونی می دهد. این نماد به این معناست که سایت ارائه دهنده ی خدمات، دارای فعالیت ثبت شده می باشد و اطلاعات فروشنده به صورت کامل در اختیار مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار دارد. با استفاده از این نماد که معمولا در قسمت انتهایی صفحات سایت های فروشگاهی قرار دارد، می توانید به سایت اعتماد کنید.

اما این نماد فقط نشان دهنده ی قانونی بودن سایت است و تضمینی بر کیفیت و اصل بودن محصولات آن ندارد. داشتن نماد اعتماد الکترونیکی به کاربر این امکان را می دهد تا در صورت بروز مشکل در هنگام خرید اینترنتی و دریافت محصول، از سایت شکایت کند.

برخی سایت های متقلب هم دارای نماد اعتماد الکرونیکی در سایت خود هستند. با این تفاوت که فقط عکس ان را در سایت خود قرار می دهند. اما چطور تشخیص دهیم که نماد اعتماد الکترونیکی اصل است یا خیر؟ پس از ثبت مشخصات خودتان در سایت، با یک کلیک بر روی نماد الکترونیکی، اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، تاریخ اعتبار، لوگو و غیره را   به صورت کامل مشاهده خواهید کرد.

توجه به درگاه پرداخت امن در هنگام خرید اینترنتی

دو نوع درگاه پرداخت وجود دارد. نوع اول درگاه پرداختی که به صورت رسمی و برای بانک های معتبر و به نام است. و نوع دوم درگاه های واسطه هستند. برای دریافت درگاه رسمی در سایت، حتما نیاز به داشتن نماد الکترونیکی دارید، اما درگاه های واسطه نیازی به این نماد ندارند.

پیگیری و تراکنش های انجام شده توسط درگاه های رسمی بهتر انجام می شود و اطلاعات بیشتری از این مبادله ثبت می شود. اما درگاه های واسطه این ویژگی را ندارند و در صورت بروز مشکل، پیگیری از این طریق کمی دشوار تر است. سعی کنید تا در خرید های اینترنتی، از سایت هایی که دارای درگاه های رسمی و مربوط به بانک های معتبر هستند، خرید کنید.

نظرات سایر خریداران

نظرات و پیشنهادات مشتریان سایت را، در قسمت دیدگاه سایت مطالعه کنید. تا هم از معتبر بودن سایت اطمینان حاصل کنید و هم از مزایا و معایب محصولی که قرار است خریداری کنید مطلع شوید. همان طور که ذکر کردیم، با استفاده از این روش می توانید از تصمیم خود برای خرید مطمئن شوید.

پشتیبانی در دسترس

داشتن یک شماره تماس ثابت و یا همراه مطمئن از فروشنده، باعث می شود بتوانید در صورت دیر رسیدن مرسوله و یا معیوب بود آن، با این شماره تماس و از این طریق پیگیری کنید. در سایت های فروشگاهی در بخش تماس با ما، ایمیل و یا شماره تلفنی قرار داده می شود. اما در صفحات مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام ممکن است تنها راه ارتباطی شما با فروشنده صفحه چت باشد. در این صورت پیگیر باشید و از فروشنده شماره تماس مطمئنی دریافت کنید.

قیمت

برای داشتن یک خرید اینترنتی موفق، قیمت محصولی که قصد خرید آن را دارید در چندین سایت بررسی کنید. گاهی اوقات فروشندگان قیمت های متفاوتی از یک محصول را در سایت های مختلف قرار می دهند. این جست و جو سبب می شود بتوانید، محصول مورد نظر را با قیمت مناسب تری پیدا کنید. در برخی اوقات، تفاوت قیمت بسیاری بین دو محصول در سایت ها قرار داده می شود. در این صورت احتمال دارد یکی از آن ها غیر اصل باشد. پس به این موضوع دقت داشته باشید.

مطالعه ی دقیق اطلاعات و مشخصات محصول

قبل از خرید، مشخصات دقیق محصول که در سایت قرار داده می شود را مطالعه کنید و آن را با نیازتان تطبیق دهید. در خرید اینترنتی و غیر حضوری بر خلاف خرید حضوری، شما از نزدیک نمی توانید محصول را بررسی کنید. خواندن ویژگی های دقیق کالا سبب می شود تا با دقت بیشتری آن را برگزینید.

هزینه ی ارسال

هزینه ی ارسال با مشتری، اصطلاحی است که در بسیاری از صفحات مجازی و فروشگاه های اینترنتی به چشم میخورد. برخی از سایت های فروشگاهی هزینه ی ارسال رایگان برای محصولاتشات در نظر می گیرند. و برخی دیگر خرید های بیش تر از مبلغ مشخص شده را، به صورت رایگان ارسال می کنند. در هنگام خرید به این نکته نیز توجه داشته باشید.

خرید

زمان ارسال

مدت زمان ارسال، بستگی به سایت ارائه دهنده ی خدمات دارد. اما پس از ارسال معمولا 5 تا 7 روز کاری به طول می انجامد. با انتخاب پست پیشتاز، این مدت زمان به 2 روی کاری کاهش پیدا می کند.

ضمانت و امکان مرجوعی کالا

اغلب سایت های فروشگاهی، ادعای ضمانت کالا و گرانتی بودن آن را دارند و در سایت ذکر می کنند که در صورت بروز مشکل امکان ارجاع هم وجود دارد. قبل از خرید از این ادعا اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی…

در این مقاله سعی داشتیم با ذکر نکات مهم و کاربردی، آگاهی شما را از اطلاعات مربوط به خرید اینترنتی امن بالا ببریم تا به راحتی در دام کلاهبرداران و متقلبان گرفتار نشوید. در این صورت با بروز مشکلات احتمالی، می توانید با استفاده از روش های گفته شده به پیگیری حق قانونی تان اقدام کنید.

جهت اطلاع از تخفیف های سایت دیاناکالا و دریافت کد تخفیف به اینستاگرام و تلگرام ما مراجعه کنید

سوالی دارید؟